До 100-річчя Української геології: «Центрукргеологія» — із золота Клинцівського родовища, яке розвідане підприємством, виготовили «офіційний» малий герб України

Історія дочірнього підприємства розпочалася 1 березня 1945 року: наказом по Українському геологічному управлінню згідно з народногосподарським Планом відродження та розвитку народного господарства СРСР була організована Нікопольська пошукова партія на боксити.

А 10 березня 1947 року згідно наказу № 116 по Українському геологічному управлінню було створено Південноукраїнську геологічну експедицію з метою забезпечення комплексності геологічного вивчення південних районів України.

З 1945 по 1958 рік експедиція перебазовувалася з одного місця на інше, а в 1958 році закріпилася в райцентрі Олександрівка Кіровоградської області. Тут вперше експедиція побудувала власні виробничі та житлові приміщення. Ентузіазму та завзяття працівникам не бракувало. Весь цей час в експедиції одночасно працювало до 7 геологорозвідувальних партій та загонів. У ті роки були відкриті та розвідані родовища силікатних нікелевих руд, бокситів, велике родовище вогнетривких глин, поклади бурого вугілля, тощо.

У 1971 році експедиція переїжджає в Черкаси, де облаштовує виробничі приміщення та адміністративний комплекс.

1979 року Південноукраїнська геологорозвідувальна експедиція була перейменована на Черкаську геологорозвідувальну, а в 1997 році наказом Держкомітету з геології та використання надр Черкаську геологорозвідувальну експедицію перетворили на Державне геологічне підприємство «Центрукргеологія».

З 2001 року підприємство має назву дочірнє підприємство «Центрукргеологія» Національної акціонерної компанії «Надра України».

За 65 років існування підприємство на території України відкрило і розвідало більше 300 родовищ корисних копалин.

За роки незалежності підприємством були виконані також ряд знакових робіт. В 2001 році затверджено звіт з гірничо-бурової розвідки Клинцівського родовища золота з оцінкою «відмінно». Саме з золота цього родовища, де підприємство проводило пошуково-оцінювальні та розвідувальні роботи, було виготовлено малий герб України, який знаходиться у Держскарбниці. Пізніше, у 2001-2004 рр. виконана дорозвідка північного флангу родовища. За підсумками цих робіт здійснено приріст запасів золота на північному продовженні раніше розвіданого блоку.

У 2002-2006 рр. проводилася бурова розвідка Носачівського апатит-ільменітового родовища, в результаті якої були затверджені запаси та ресурси титану, фосфору та плагіоклазового продукту. Розвідані і затверджені в ДКЗ запаси мінеральних родонових вод по Олександрійському родовищу для санаторію «Дружба»; по Світловодському родовищу — балансові експлуатаційні запаси питних підземних вод.

ДП «Центрукргеологія» виконує весь комплекс геологорозвідувальних робіт — від геологічного картування до розвідки родовищ з передачею їх для промислового освоєння. Це досягається наявністю спеціалістів, необхідних технічних і методичних засобів, багатим фондом геологічної інформації, потужною технічною базою.

Сьогодні підприємство проводить на території своєї діяльності та в межах усієї України пошуки та розвідку багатьох стратегічних та гостродефіцитних для розвитку економіки країни видів мінеральної сировини: рудних родовищ (золота, молібдену, рідкісних і рідкісно-земельних металів, титану, нікелю, олова, цирконію); нерудних родовищ (флюориту, вогнетривкої сировини, будівельних матеріалів, тощо); техногенних родовищ (хвостів-відходів гірничо-збагачувальних комбінатів); природних облицювальних матеріалів; прісних і мінеральних підземних вод; здійснює геологічне вивчення довкілля.

У 2018 році планується проводити діяльність, як за Державним замовленням, так і за договірними роботами. Зокрема, заплановано будівництво Лозуватської дільниці Долинського водозабору для забезпечення Долинська, Кіровоградської області, питною водою, у зв’язку з нинішнім критичним станом водопостачанням в місті. А також будуть проведені пошуково-оцінювальні роботи на Аврамівському залишковому родовищі ільменіту та пошуково-ревізійні роботи в межах Новомиргородської групи комплексних розсипів.

Документація свердловини

Документація свердловини

Корсунь-Шевченківський район, 2007 рік. Геологорозвідувальні роботи

Корсунь-Шевченківський район, 2007 рік. Геологорозвідувальні роботи

Клинцівське родовище, Кіровоградська область, 2005 рік

Клинцівське родовище, Кіровоградська область, 2005 рік