До 100-річчя Української геології: минуле і сьогодення ДП «Чернігівнафтогазгеологія»

Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» відоме своїми традиціями та інноваційним досвідом серед основних підприємств України в галузі нафтогазової геології. А понад 40 родовищ вуглеводнів, які були відкриті чернігівськими геологами, і досі експлуатують видобувні підприємства України. Цьогоріч ДП «Чернігівнафтогазгеологія» відзначатиме свій 60-річний ювілей.

18 жовтня 1958 року постановою Ради Міністрів УРСР № 1498 з метою пошуку та розвідки нафтових і газових родовищ в північно-західній частині Дніпровсько-Донецької западини було передбачено створення тресту «Чернігівнафтогазрозвідка». Вже в січні 1959 року розпочалося виконання покладених на нього завдань і в цьому ж році геологи відкрили перше нафтове родовище на Чернігівщині – Гнідинцівське. Згодом трест неодноразово змінював свою назву та підпорядкування: з 1980 року – Виробниче геологічне об’єднання, з 1991 року – Державне геологічне підприємство «Чернігів-нафтогазгеологія», а з 2001 року – Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія», але напрямки його діяльності залишаються незмінними.

За 60 років роботи на територіях Чернігівської, Полтавської та Сумської областей фахівці підприємства відкрили та розвідали понад 60 родовищ нафти і газу, серед яких значні за запасами: Гнідинцівське, Леляківське, Яблунівське, Андріяшівське та Рудівсько-Червонозаводське.

Передано виробничим підприємствам 41 родовище, 184 продуктивні свердловини. Пробурено понад 900 свердловин загальним метражем — 3 500 000 метрів. Розвідані родовища є важливою складовою сировинної бази для нафтогазовидобувної промисловості України.

Підприємство «Чернігівнафтогазгеологія» вважається унікальним в геолого-нафтовому комплексі країни за ступенем концентрації і оперативності управління буровими та геолого-дослідницькими роботами, за ступенем організації і технічного оснащення технологічних процесів, організації і стимулювання праці.

Буріння глибоких і надглибоких (до 6 200 м) свердловин проводили 40-42 бурових бригад при найвищій комерційній швидкості в галузі. Щорічно (в період до 2000 року) в буріння вводилось до 22–25 свердловин і така ж їх кількість завершувалась будівництвом.

Район діяльності підприємства охоплює територію понад 30 тис. км2. Глибина залягання нафти коливається в залежності від розвідуваних площ і знаходиться в межах 1 800-4 800 м, газу і конденсату 3 000-5 810 м. Найбільше родовище нафти, Леляківське (на 50 млн. т умовного палива), відкрито 1962 року за 8 км від смт. Варва, поблизу села Леляки у Чернігівській області. Того ж року було отримано перший фонтанний приплив нафти дебітом 58,3 т/добу через діафрагму діаметром 7 мм. А найбільше газоконденсатне родовище, Скоробагатьківське, підприємство відкрило 1984 року (на 1 300 млн. т умовного палива) в Лохвицькому районі Полтавської області.

За 60-річну історію ДП «Чернігівнафтогазгеологія» приростило запасів вуглеводнів 466 млн. т умовного палива, в тому числі 273 млрд. м3 газу, 170 млн. т нафти і 23 млн. т конденсату. За цей же період видобуто 1300 млн. т нафти, 9 млн. т конденсату та 270 млрд. м3 газу. На даний час на балансі в розвідці знаходиться 12 родовищ із запасами 130 млн. т умовного палива, а також 30 підготовлених до буріння структур з ресурсами понад 100 млн. т умовного палива.

За висновками науковців, на території діяльності підприємства (Чернігівська, Полтавська та Сумська області) прогнозуються значні можливості відкриття нових родовищ нафти і газу, ресурсна база яких більше 600 млн. т умовного палива.

До складу ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» входять 5 структурних підрозділів, у яких працюють 157 співробітників, в тому числі: три геологорозвідувальні партії Ніжинська, Прилуцька та Роменська, виробнича дільниця (м. Чернігів) та трубна дільниця (м. Прилуки).

Разом із основними видами діяльності підприємство проводить роботи з капітального ремонту свердловин, надає послуги тампонажної техніки та транспортні послуги.

Висококваліфіковані спеціалісти підприємства високо цінуються у всьому світі. Вони неодноразово запрошувалися в якості консультантів та безпосередніх виконавців геологорозвідувальних робіт в Європі, Азії, Африці та на Кубі. Серед країн, де працювали спеціалісти і робітники підприємства, можна зазначити: Німеччину, Пакистан, В’єтнам, Бангладеш, Афганістан, Ірак, Сірію, Ефіопію, Марокко, Мозамбік, Алжир, Лівію.

ДП НАК «Надра України» «Чернігівнафтогазгеологія» в 2017 році уклало два договори про надання послуг, які пов’язані з використанням цементувальних агрегатів.

Сьогодні чотири одиниці спецтехніки щомісячно забезпечують надходження близько 400 тис. грн. до бюджету підприємства, що дозволяє вирішувати питання, як ремонту обладнання, так і виплати заробітної плати.

Зокрема, завдяки цим коштам та регулярній фінансовій допомозі, яку підприємство отримує від НАК «Надра України», ДП «Чернігівнафтогазгеологія» повністю розрахувалося з заборгованістю із заробітної плати та забезпечує своєчасну її виплату.

На сьогодні керівництво ДП «Чернігівнафтогазгеологія» визначило основні пріоритетні напрямки розвитку підприємства:

– модернізація бурового обладнання для участі підприємства в тендерах та підвищення його конкурентоздатності. Для цього планується провести аудит бурового обладнання та визначити, яке обладнання можна використати для модернізації. Частину коштів використати на придбання сучасних агрегатів для комплектації бурового верстату. Наразі підприємство має в своєму розпорядженні очисну систему MiSwaco, яку після незначного ремонту планується використовувати або як самостійну систему для надання послуг або у складі модернізованого бурового верстату.

– після завершення ремонтних робіт та відновлення системи опалення, планується збільшення кількості об’єктів оренди і, відповідно, збільшення обсягу надходжень від неї.