До 100-річчя Української геології: як пов’язані між собою видатний геолог С.Е. Черпак, капелюх та Шебелинське родовище

Ми продовжуємо серію публікацій про становлення геологічної галузі в Україні й сьогодні розповімо про унікальне за своїми розмірами, навіть у світовому масштабі, Шебелинське родовище. А першовідкривачем його став — видатний геолог Самуїл Евелевич Черпак (1909-1988 ). Про історію відкриття Шебелинського родовища з перших уст дізнався Петро Сергійович Голуб — генеральний директор ДП «Укрнаукагеоцентр», якому пощастило бути знайомим та особисто поспілкуватися з Самуїлом Евелевичем. І от, що розповів Петро Сергійович.

Коли після перших успіхів у відкритті родовищ нафти і газу в Східній частині України почався спад ефективності геологорозвідувальних робіт, розбурювання соляних структур для пошуків нафти і газу в умовах аналогічних Роменському родовищу не дав швидкого результату, необхідно було знайти інші методи та напрямки робіт з пошуків і розвідки покладів вуглеводнів.

Для вирішення проблеми спаду ефективності геологорозвідувальних робіт та накреслення шляхів виходу з положення в Раду міністрів СРСР викликали Самуїла Евелевича Черпака, головного геолога тресту «Укрнафтогазпромрозвідка».

Отримавши там гарного наганяю, а відтак і ультиматуму — «якщо становище з геологічними результатами найближчим часом не покращиться, то роботи з пошуків нафти і газу в Східній частині України будуть згорнуті» — Самуїл Евелевич Черпак на службовому літаку полетів додому.

Самуїл Евелевич весь політ милувався чудовими краєвидами, що пропливали в ілюмінаторі: ліси змінювалися степами, річки — озерами, чергувалися низини і пагорби. І постійно думав про геологію, про нові відкриття…

Аж ось під крилами літака з’явилася Слобожанщина і Сіверський Донець — звивисте русло з численними перекатами та невеликими порогами, береги,  що зачаровували і не давали відвести від себе погляд.

З висоти пташиного польоту було добре видно рельєф місцевості: пологий лівий берег Дінця та крутий — правий. А ще очам геолога відкрилося відслоювання крейди — розлогий пагорб біля села Шебелинка. Він і привернув увагу Самуїла Евелевича, адже з такими структурними формами мають бути пов’язані поклади вуглеводнів.

«Та це ж те саме місце, – згадалось йому, – де за результатами геологічної зйомки у відкладах мезозою виявлена значна за розмірами антикліналь». Ця складка шарів гірських порід знайшла своє відображення у рельєфі місцевості.

«За всіма ознаками, кращого місця для закладання свердловини годі й шукати,» — промайнула у нього думка. Самуїл Евелевич розпорядився посадити літак та вже на землі переконався у правильності прийнятого рішення: місце було просто ідеальне. Але де ж конкретно забурити першу свердловину?

Коли він прилетів на геологічну базу, то відразу дав доручення для підготовки площі під буріння. Трохи згодом виїхали на місце вибирати «точку» для бурової. І тут сталося найцікавіше. Спочатку між фахівцями виникла суперечка щодо того, де ж почати буріння. Дискусію рішуче закінчив Самуїл Евелевич. Він підкинув капелюх вгору і вигукнув: «Хай буде так!»

«Хай буде так!» — сказав Черпак —

Я завіряв усіх не раз —

на Шебелинці буде газ!»

Він кинув шляпу навмання —

Йому скорилася Земля!

 

Пізніше ці віршовані рядки написав про пам’ятну подію місцевий поет-геолог. А на місці, де впав капелюх, і забурили першу свердловину.

А сталося все, як і передбачив великий геолог Самуїл Евелевич Черпак — біля села Шебелинка в Балаклійському районі Харківської області було відкрите унікальне, одне з найбільших у світі на той час, родовище газу.

Успіхи пошуків і розвідки покладів вуглеводнів та створення газовидобувної промисловості в найперспективнішому Східному регіоні, Дніпровсько-Донецькій западині, започатковані введенням в дію найбільшого за запасами в Україні Шебелинського газоконденсатного родовища (початкові запаси 650 млрд. м3).

ДОВІДКА

Черпак Самуїл Евелевич (1909-1988) — гірничий інженер-геолог, головний геолог тресту «Полтаванафтогазрозвідка», лауреат Ленінської премії.

У 1934 році закінчив Московський нафтовий інститут ім. І. М. Губкіна за спеціальністю інженер-геолог по розвідці нафтових і газових родовищ.

Після закінчення інституту, працював геологом у тресті «Грознафта», а з 1936 року досліджував нафтогазоносність Другого Баку в тресті «Ішимбайнафта.

У 1944 році за виконання завдань уряду з видобутку нафти у важких умовах військового часу Черпак С.Є. був нагороджений медаллю «За трудову доблесть».

Із 1945 року працював головним геологом тресту «Укрнафтогеологія», який у 1949 році був перейменований на «Укрсхіднафторозвідка».

У 1947 році Наказом Міністерства геології Черпаку Самуїлу Евелевичу було присвоєно звання Директора Геологічної служби ІІІ рангу.

Самуїл Евелевич Черпак безпосередньо причетний до наукових розробок, які не втратили свого значення досі. Вони стосувались тектоніки, закономірностей формування і розміщення родовищ нафти та газу і, що дуже важливо, були спрямовані на наукове обґрунтування стратегії пошуково-розвідувальних робіт. Під його керівництвом в кінці 40-их років ХХ ст. центр уваги пошуків був перенесений зі склепінь соляних діапірів на пологі структури, перспективні нашарування яких не були зруйновані сіллю. Вже на початку 50-их років це призвело до відкриття перших промислових родовищ, перелік яких швидко поповнювався. Значна частина з них мала важливе народногосподарське значення. Вони і вивели східний регіон на провідне місце в Україні, а також дозволили Дніпровсько-Донецькій западині увійти в першу десятку найбільших нафтогазоносних басейнів країни.

У 1959 році за участь у відкритті і розвідці Шебелинського газового родовища, а практично за відкриття нового нафтогазоносного району України, присуджена Ленінська премія.

При його безпосередній участі на території східної України колективом тресту «Полтаванафтогазрозвідка» було відкрито цілий ряд нафтових і газових родовищ: Зачепилівське, Радченківське, Сагайдацьке, Качанівське, Глинсько-Розбишівське, Більське, Солохівське та інші.

Із 1966 року працював в Українському науково-дослідному інституті природних газів (УкрНДІГазу).

Учасник Великої Вітчизняної війни. Нагороджений медалями: «За трудову доблесть», «За доблесну працю», «За трудову відзнаку».

Особисті речі С.Е. Черпака (капелюх, сумка, геологічний молоток), які зберігаються в музеї ДП «Укрнаукагеоцентр»

Особисті речі С.Е. Черпака (капелюх, сумка, геологічний молоток), які зберігаються в музеї ДП «Укрнаукагеоцентр»

П.С. Голуб — генеральний директор ДП «Укрнаукагеоцентр»

П.С. Голуб — генеральний директор ДП «Укрнаукагеоцентр»

П.С.Голуб розповідає історію з капелюхом С.Е. Черпака

П.С.Голуб розповідає історію з капелюхом С.Е. Черпака

Шебелинське родовище

Шебелинське родовище

С.Е. Черпак на зустрічі з молоддю

С.Е. Черпак на зустрічі з молоддю

Головний геолог «Укрсхіднафторозвідка» С.Е. Черпак біля службового літака

Головний геолог «Укрсхіднафторозвідка» С.Е. Черпак біля службового літака